İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Hizmet Binasında oluşturulan kodlama atölyesinin açılış törenine Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra Kaymakamımız Cevat ÇELİK, Garnizon Komutanı Hava Yüzbaşı Mustafa ÇELİK, Belediye Başkanı Ahmet Basa, İl Genel Meclisi üyeleri Rasim Çorbacı ve Osman Nuri Hasçelik, siyasi partilerin ilçe başkanları ile kodlama eğitimi projesinde görev alan ilçe koordinatörleri ve diğer kurum amirleri katıldı.
 
Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş, açılış töreninde yaptığı konuşmada; her geçen gün yeni bir kavramla yüzleştiğimizi, toplum olarak bilim ve teknolojide yaşanan bu gelişmelerin dışında kalamayacağımızı belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığının müfredatında yer almamasına rağmen biz Rize’de 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kodlama eğitimi projesine başladık. Bu proje ile neyi amaçladık? Artık teknoloji üreten donanımlı kişilere olan talep büyük oranda arttı ve dünya çapında mevcut sistemler bu talebi karşılayamamaya başladı. Üniversiteler bilgisayar bilimleri alanında daha fazla öğrenci istiyor. İnternet ve yazılım şirketleri daha fazla yazılımcıya ihtiyaç duyuyor. Geniş çaplı üretim yapan şirketler kendileri için üretim sistemleri tasarlayacak çalışanlar talep ediyor. Tüm bunları karşılamanın yolu gelecek nesilleri bilgisayar bilimleri ve kodlamayla erkenden buluşturmaktan geçiyor. Bizim toplum olarak bu gelişmelerin dışında kalmaya hakkımız yok. Varlığımızı ve iddiamızı sürdürmek zorundayız. Çünkü biz tarih boyunca iddialı bir millet olduk. İleride de söz sahibi bir millet olmak istiyorsak gelişmelerin ve değişimlerin dışında kalmadan tüketen değil üreten bir millet olmak zorundayız” dedi.
 
Konuşmanın ardından kodlama atölyesinin açılışını gerçekleştiren Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş, burada eğitim gören öğrenciler ve kodlama projesinde görev alan koordinatörlerden atölyede yürütülen faaliyetler hakkında bilgiler aldı.